Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kutnie
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Uchwała Nr 106/XV/2004 z dnia 02.06.2004r. - w sprawie przyjęcia „Regulaminu przyznawania i realizacji stypendiów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Wspieranie rozwoju edukacyjnego młodzieży wiejskiej”


UCHWAŁA Nr 106/XV/2004

Rady Powiatu w Kutnie z dnia 02 czerwca 2004 roku

w sprawie przyjęcia Regulaminu przyznawania i realizacji stypendiów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

w ramach projektu Wspieranie rozwoju edukacyjnego młodzieży wiejskiej

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 1 i art. 12 pkt. 10a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592, z 2002r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1688 i Nr 214, poz. 1806 oraz z 2003 roku Nr 162, poz. 1568) Rada Powiatu w Kutnie uchwala, co następuje:

§1. Przyjmuje się „Regulamin przyznawania i realizacji stypendiów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu Wspieranie rozwoju edukacyjnego młodzieży wiejskiej”, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Regulamin

przyznawania i realizacji stypendiów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu Wspieranie rozwoju edukacyjnego młodzieży wiejskiej”

§1. Postanowienia ogólne

  1. Stypendium może być przyznane uczniom zameldowanym na terenach wiejskich podejmującym naukę w szkołach ponadgimnazjalnych lub uczącym się w ponadgimnazjalnych/ ponadpodstawowych szkołach dla młodzieży, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kutnowski, umożliwiających uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego/ dojrzałości, spełniającym warunki, o których mowa w §3.

  2. Stypendium przyznaje się na czas trwania nauki w danym roku szkolnym, nie dłużej niż na 10 miesięcy z zastrzeżeniem ust.5.

  3. Indywidualna kwota stypendium jest uzależniona od wysokości dochodu w przeliczeniu na osobę w rodzinie ucznia i nie może być wyższa niż 250 zł w skali miesiąca.

  4. Najwyższą indywidualną kwotę stypendium ustala się po dokonaniu analizy wysokości środków, liczby uczniów uprawnionych do otrzymania stypendium oraz ich sytuacji materialnej. Decyzję w tej sprawie podejmuje Zarząd Powiatu.

  5. Stypendium przestaje być wypłacane, gdy uczeń zrezygnował z nauki/ został skreślony z listy uczniów w trakcie roku szkolnego i w ciągu miesiąca nie podjął nauki w innej ponadgimnazjalnej/ ponadpodstawowej szkole dla młodzieży, umożliwiającej uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego/ dojrzałości, dla której organem prowadzącym jest Powiat Kutnowski.

  6. W przypadkach określonych w ust. 5 decyzję podejmuje przewodniczący komisji do spraw pomocy materialnej, o której mowa w §4 ust. 4. Przewodniczący komisji informuje stypendystę lub rodziców/ prawnych opiekunów o zaprzestaniu wypłaty stypendium.

§2. Formy pomocy

  1. Stypendium może być przeznaczone na:

  1. całkowite lub częściowe pokrycie kosztów zakwaterowania w internacie lub na stancji,

  2. całkowite lub częściowe pokrycie kosztów posiłków w stołówce szkoły, internatu lub prowadzonej przez inny podmiot,

  3. całkowite lub częściowe pokrycie kosztów zakupu podręczników do nauki w szkołach ponadgimnazjalnych/ ponadpodstawowych,

  4. całkowite lub częściowe pokrycie kosztów dojazdów do i ze szkoły środkami komunikacji zbiorowej,

  5. całkowite lub częściowe pokrycie kosztów zakupu przyborów szkolnych, obuwia sportowego, stroju gimnastycznego.

  1. Decyzję o wyborze świadczeń wymienionych w ust. 1 podejmuje stypendysta.

§3. Kryteria przyznawania stypendium

  1. Stypendium może zostać przyznane uczniowi spełniającemu łącznie następujące warunki:

  1. w całym okresie pobierania stypendium posiada stałe zameldowanie na terenach wiejskich (za obszary wiejskie uznaje się tereny położone poza granicami administracyjnymi miast; miasta do 5 tys. mieszkańców; miasta do 20 tys. mieszkańców, w których nie ma szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą ),

  2. rozpoczyna naukę w szkole ponadgimnazjalnej lub uczy się w szkole ponadgimnazjalnej/ ponadpodstawowej umożliwiającej uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego/ dojrzałości,

  3. w dniu składania wniosku dochód rodziny ucznia w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się nie jest wyższy niż kwota uprawniająca do uzyskania świadczeń rodzinnych zapisana w ustawie z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych ( Dz.U. z 2003 roku Nr 228, poz. 2255). Próg dla danego województwa, z zachowaniem powyższego warunku zostanie ustalony w Ramowym Planie Realizacji Działania, corocznie przygotowywanym przez Instytucję Wdrażającą.

  1. Dochód w rodzinie, o którym mowa w ust. 1 pkt.c) określa się na podstawie oświadczenia rodziców/ prawnych opiekunów o źródłach dochodów rodziny udokumentowanych odpowiednimi orzeczeniami lub zaświadczeniami takimi samymi, jakie są niezbędne do uzyskania zasiłku rodzinnego - zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, o której mowa w ust. 1 pkt.c.

§4. Tryb przyznawania i realizacji stypendium

  1. Każdy uczeń, ubiegający się o stypendium na dany rok szkolny, składa wniosek, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu. Do wniosku załącza się:

  1. potwierdzenie zameldowania na terenach wiejskich wydane przez właściwy urząd gminy,

  2. zaświadczenie dyrektora szkoły potwierdzające fakt, iż wnioskodawca jest uczniem szkoły kończącej się egzaminem maturalnym/ dojrzałości

  3. oświadczenie rodziców/ opiekunów o źródłach dochodów rodziny oraz ilości osób we wspólnym gospodarstwie domowym,

  4. zaświadczenie o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych każdego członka rodziny, wydane przez właściwy urząd skarbowy,

  5. zaświadczenie o dochodowości gospodarstwa rolnego wydane przez właściwy urząd gminy-w przypadku uzyskiwania dochodów z gospodarstwa rolnego,

  6. oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność i podlegających tej formie opodatkowania

  7. oświadczenie, że uczeń/ jego rodzice ( prawni opiekunowie) wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych w celach realizacji projektu.

  8. inne zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do stypendium

  1. Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami składa się do dyrektora szkoły w terminie do dnia 30 września każdego roku.

  2. Dyrektor szkoły dokonuje analizy formalnej wniosków a następnie przekazuje je komisji do spraw pomocy materialnej, o której mowa w ust.4 nie później niż do dnia 5 października każdego roku.

  3. Stypendium przyznaje komisja do spraw pomocy materialnej, zwana dalej komisją, w skład, której wchodzą:

  1. czterech przedstawicieli organu prowadzącego- w tym przewodniczący komisji

  2. po jednym przedstawicielu szkoły ponadgimnazjalnej/zespołu szkół wskazanym przez dyrektora szkoły/ zespołu.

  1. Imienny skład komisji powołuje uchwałą Zarząd Powiatu w Kutnie.

  2. Przewodniczący komisji powiadamia ucznia lub jego rodziców/prawnych opiekunów oraz dyrektora szkoły o przyznaniu stypendium.

  3. W przypadku rezygnacji z nauki/ skreśleniu stypendysty z listy uczniów dyrektor szkoły niezwłocznie powiadamia przewodniczącego komisji.

  4. Refundacja kosztów, o których mowa w §2 ust. 1 następuje po przedstawieniu przez stypendystę rachunków lub faktur imiennych wystawionych na jego nazwisko a w przypadku refundacji kosztów przejazdu także imiennych biletów miesięcznych - refundacji podlegają wyłącznie kwoty netto.

  5. Dokumenty, o których mowa w ust. 8 stypendysta składa w Punkcie Obsługi Programów Stypendialnych. Analizy merytorycznej wydatków dokonuje pracownik merytoryczny Starostwa Powiatowego w Kutnie.

  6. Niewykorzystana w danym miesiącu kwota stypendium może zostać wykorzystana i zrefundowandowana w miesiącach następnych z zastrzeżeniem ust. 11.

  7. Suma refundowanych kosztów nie może przekroczyć kwoty wynikającej z pomnożenia kwoty przyznanego stypendium przez liczbę miesięcy roku szkolnego, w których stypendium może być wypłacane z uwzględnieniem § 1 ust. 5.

  8. Analiza wysokości zrefundowanych kosztów dokonywana jest po upływie każdego kwartału.

§5. Postanowienia końcowe

  1. Przyznanie stypendium na następny rok szkolny jest uwarunkowane spełnieniem kryteriów przyznawania stypendium z zastrzeżeniem ust.2.

  2. Nie przyznaje się stypendium uczniowi powtarzającemu klasę, chyba, że wynika to z przyczyn zdrowotnych lub ważnych przyczyn losowych potwierdzonych przez dyrektora szkoły lub GOPS.

  3. W innych sprawach nieokreślonych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje komisja.

Załącznik Nr1

wzór

Kutno, dnia ........................... roku

...............................

(Nazwisko i imię)

...............................

(dokładny adres zamieszkania)

...............................

(klasa, nazwa szkoły)

Dyrektor

................................

................................

................................

Uprzejmie proszę o przyznanie mi stypendium socjalnego dla uczniów posiadających stałe zameldowanie na terenie wiejskim, Źródłem dochodów w mojej rodzinie jest ..............................

Dochód w rodzinie na jedną osobę wynosi .............................

W przypadku przyznania mi stypendium proszę o refundację:

1. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów zakwaterowania w internacie lub na stancji,

2. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów posiłków w stołówce szkoły, internatu lub prowadzonej przez inny podmiot,

3. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów zakupu podręczników do nauki w szkołach ponadgimnazjlnych,

4. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów dojazdów do i ze szkoły środkami komunikacji zbiorowej,

5. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów zakupu przyborów szkolnych, obuwia sportowego, stroju gimnastycznego.

wybrane świadczenia należy podkreślić

..................

/podpis/

Do podania załączam:

  • potwierdzenie stałego zameldowania na terenach wiejskich wydane przez właściwy urząd gminy

  • zaświadczenia dyrektora szkoły potwierdzające fakt, iż wnioskodawca jest uczniem szkoły kończącej się egzaminem maturalnym/ dojrzałości

  • oświadczenie rodziców/ prawnych opiekunów o źródłach dochodów rodziny oraz ilości osób we wspólnym gospodarstwie domowym

  • zaświadczenie o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych każdego członka rodziny, wydane przez właściwy urząd skarbowy

  • zaświadczenie o dochodowości gospodarstwa rolnego wydane przez właściwy urząd gminy - w przypadku uzyskania dochodów z gospodarstwa rolnego

  • zaświadczenie o dochodowości gospodarstwa rolnego wydane przez właściwy urząd gminy - w przypadku uzyskania dochodów z gospodarstwa rolnego

  • oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność i podlegających tej formie opodatkowaniu

  • oświadczenie, że uczeń/ jego rodzice (prawni opiekunowie) wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych w celach realizacji projektu

  • inne zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do stypendium

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Luiza Michalska 02-04-2008 10:50:25
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Luiza Michalska 02-04-2008
Ostatnia aktualizacja: Luiza Michalska 02-04-2008 10:50:25