Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kutnie
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Uchwała Nr 43/VII/2007 z dnia 07.03.2007r. - w sprawie przyjęcia do realizacji „Programu Pomocy Dziecku i Rodzinie na lata 2007 - 2013”


UCHWAŁA NR 43/VII/2007

RADY POWIATU W KUTNIE

z dnia 07 marca 2007 roku

w sprawie przyjęcia do realizacji „Programu Pomocy

Dziecku i Rodzinie na lata 2007 - 2013”

Na podstawie art. 4 ust.1 pkt 3 i art.12 pkt 11 ustawy z dnia 05 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz. 1592, Dz.U. z 2002 r. Nr 23, poz.220, Nr 62 poz.558, Nr 113 poz. 984, Nr 153 poz. 1271, Nr 200 poz. 1688, Nr 214 poz.1806, Dz.U. z 2003r. Nr 162, poz.1568 i z 2004r. Nr 102 poz. 1055, Nr 167 poz. 1759) oraz art. 19 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64 poz. 593, Dz. U. z 2004r. Nr 99, poz. 1001, Nr 273, poz. 2703, Dz. U. z 2005r. Nr 64, poz. 565, Nr 94, poz.788, Nr 164, poz. 1366, Nr 179, poz. 1487, Nr 180, poz. 1493, Dz. U. z 2006r. Nr 144, poz. 1043, Nr 186, poz. 1380, Nr 249, poz. 1831, Nr 251, poz. 1844) Rada Powiatu uchwala, co następuje:

§ 1. Przyjmuje się do realizacji „Program Pomocy Dziecku i Rodzinie na lata 2007 - 2013”, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

POWIATOWY PROGRAM

POMOCY DZIECKU I RODZINIE

NA LATA 2007-2013

Opracowanie:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

w Kutnie

  1. Uwagi ogólne

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.z 2004r. Nr 64, poz.593 z późn. zmianami) do zadań własnych powiatu należy tworzenie systemu opieki nad dzieckiem i rodziną oraz tworzenie i wdrażanie programów pomocy dziecku i rodzinie.

Od roku 1999 zadania w tym zakresie powierzono samorządowi powiatowemu, włączając równocześnie do systemu pomocy społecznej część należących wcześniej do systemu edukacji placówek opiekuńczo-wychowawczych (w tym domy dziecka) oraz rodziny zastępcze.

Źródłem reformy był między innymi fakt ratyfikowania przez Polskę w dniu 7 lipca 1991 r. Konwencji Praw Dziecka. Dokument ten jest aktem prawa międzynarodowego, który w sposób wszechstronny i kompleksowo ujmuje problematykę praw dziecka. Konwencja jest nazywana światową konstytucją praw dziecka.

Określa ona prawny status dziecka oparty na następujących założeniach:

  • Dziecko jest samodzielnym podmiotem,

  • Ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej,

  • Dziecko, jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności,

  • Rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka,

  • Państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach.

Decentralizacja funkcji społecznych państwa związana z omawianą reformą wprowadziła zasadnicze zmiany funkcjonowania w Polsce systemu opieki nad dzieckiem i rodziną. W ich wyniku opieka nad dzieckiem i rodziną stała się integralną częścią szerokiego systemu pomocy społecznej, w którym do gminy należy zabezpieczenie podstawowych potrzeb rodzin i dzieci mieszkających na jej terenie.

Natomiast zadania specjalistyczne, takie jak poradnictwo rodzinne, zapewnienie opieki i wychowania dzieciom poza rodzinom - powierzono powiatom.

  1. Definicje

Ilekroć w niniejszym dokumencie jest mowa o:

Programie - oznacza to „program pomocy dziecku i rodzinie w powiecie Kutnowskim”

Rodzinie - oznacza to osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.

Terapii rodzinnej - oznacza to działania psychologiczne, pedagogiczne i socjologiczne, mające na celu przywrócenie rodzinie zdolności do wypełniania jej zadań,

Pracy socjalnej - oznacza to działalność zawodową mającą na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz sprzyjających temu celowi warunków.

Poradnictwie specjalistycznym - oznacza to w szczególności poradnictwo prawne, psychologiczne i rodzinne, świadczone osobom i rodzinom, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu problemów życiowych.

Poradnictwie rodzinnym - oznacza to poradnictwo obejmujące szeroko rozumiane problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy wychowawcze w rodzinach naturalnych i zastępczych oraz problemy opieki nad osobą niepełnosprawną, a także terapię rodzinna.

Interwencji kryzysowej - oznacza to zespół działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin, w tym dotkniętych przemocą, w celu zapobiegania lub pogłębiania się już występujących dysfunkcji.

Mieszkaniu chronionym - oznacza to formę pomocy społecznej przygotowującą osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub zastępującą pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Mieszkanie chronione zapewnia warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną.

III. Diagnoza.

W diagnozie wykorzystano dane za rok 2005 i 2006. Praktycznie każdego dnia ulegają one zmianie, niemniej mogą służyć do ilustracji problemu

W Powiecie Kutnowskim obecnie 280 dzieci pozbawionych jest opieki rodziców naturalnych. Opieka zastępcza nad nimi sprawowana jest w różnych formach:

  • W rodzinach zastępczych - 188 dzieci, w tym w 4 rodzinach zawodowych,
    z których jedna pełni funkcję pogotowia rodzinnego - 18

  • W rodzinach zastępczych na terenie innych powiatów 14

  • W placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Kutnie i w Żychlinie oraz rodzinnym domu dziecka - 92

  • w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w innych powiatach - 12

  • ponadto 67 pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych oraz 25 wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych korzysta z pomocy na kontynuowanie nauki.

Tabela 1 Liczba rodzin zastępczych i dzieci oraz pełnoletnich wychowankówrodzin korzystających z pomocy pieniężnej

Liczba rodzin zastępczych

Liczba dzieci

Liczba wychowanków kontynuujących naukę z:

rodzin zastępczych

placówek

ogółem

141

188

67

25

92

Rodziny spokrewnione stanowią nieco ponad 85% ogólnej liczby rodzin zastępczych. 14,2% rodzin jest niespokrewniona z dzieckiem. W zdecydowanej większości przypadków spokrewnione rodziny zastępcze to dziadkowie, następnie wujostwo i rodzeństwo.

Sądy, ustanawiając rodziny zastępcze, przede wszystkim kierują się dobrem dziecka, jego więziami emocjonalnymi z najbliższą rodziną. Z tego względu pierwszeństwo do sprawowania opieki zastępczej mają rodziny spokrewnione, które jednak często wymagają wsparcia i pomocy w należytym sprawowaniu opieki. Niejednokrotnie bowiem osoby te same wcześniej nie radziły sobie z różnymi problemami rodzinnymi.

Najliczniejszą grupę wiekową spośród opiekunów w rodzinach zastępczych stanowią osoby w wieku 51-60 lat (oko.50%), ale też stosunkowo wysoka jest liczba osób w wieku podeszłym , powyżej 60 lat (ok. 25% ogółu rodzin). Rodziny te muszą być w obszarze szczególnego zainteresowania zarówno pomocy społecznej, jak Sądu opiekuńczego.

Poważnym brakiem we wspieraniu tych rodzin jest mała liczba specjalistów do pracy z rodziną.

Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze „Tęcza” i „Nadzieja” (dawniej domy dziecka) powstały wiele lat temu. Organem prowadzącym jest Powiat Kutnowski. Aktualnie obowiązujące regulaminy placówek określają, iż są to placówki wielofunkcyjne, realizujące zadania przewidziane dla placówek wsparcia dziennego typu interwencyjnego i socjalizacyjnego.

POW „Tęcza” może również prowadzić działalność profilaktyczno-terapeutyczną na rzecz dzieci zagrożonych patologiami społecznymi, nie będącymi mieszkańcami placówki.

Do obu placówek kierowane są dzieci powyżej 3 roku życia. Dzieci młodsze umieszczane są w rodzinach zastępczych lub w placówkach na terenie innych powiatów.

IV Adresaci programu

Działania Programu skierowane są na:

  1. rodziny niewydolne wychowawczo

  2. rodziny dotknięte przemocą,

  3. rodziny ubogie i zagrożone ubóstwem,

  4. rodziny bezradne w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, zwłaszcza niepełne lub wielodzietne,

  5. rodziny zastępcze,

  6. usamodzielniani wychowankowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych,

  7. dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,

  8. dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych,

V. Zasoby instytucjonalne Powiatu

Sieć instytucji i organizacji, które mogą być realizatorami lub współpartnerami realizacji Programu przedstawia się następująco:

Instytucje rządowe i samorządowe:

  1. Starosta Kutnowski

  2. Rada Powiatu

  3. Jednostki systemu edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem pedagogów i psychologów szkolnych,

  4. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

  5. Ośrodki Pomocy Społecznej

  6. Powiatowy Urząd Pracy

  7. Sąd Rodzinny, w tym kuratorzy sądowi

  8. Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze,

  9. Młodzieżowy Dom Kultury

Organizacje pozarządowe:

    1. Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym

    2. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Blisko Dziecka”

    3. Towarzystwo Walki z Kalectwem

i inne stowarzyszenia

VI. Założenia programu.

Głównym celem niniejszego programu jest kontynuacja budowy lokalnego systemu pomocy dziecku i rodzinie w Powiecie Kutnowskim i w ostatecznym efekcie stworzenie systemu, w ramach którego rodzina będzie mogła liczyć na pomoc i wsparcie wielozakresowe i zintegrowane. System wspierania rodzin musi mieć charakter lokalny. Instytucją koordynująca, wykorzystującą istnienie wielu podmiotów, w tym także organizacji pozarządowych powinien być Powiat Kutnowski. W kontekście głównych problemów występujących w powiecie tj. bezrobocia, wzrastającego poziomu ubóstwa oraz towarzyszących temu zjawisku patologii społecznych (przestępczości, uzależnień, przemocy w rodzinie itp.) - sama rodzina, bez pomocy z zewnątrz sobie nie poradzi.

Analiza danych oraz dotychczasowe doświadczenia wskazują w pierwszej kolejności na potrzebę wsparcia rodzin naturalnych już na etapie, gdy problemy się rozpoczynają. Obecnie często pomoc przychodzi za późno, na etapie głębokiego kryzysu rodziny. Najczęściej wówczas zachodzi potrzeba zabrania dzieci z rodziny.

Należy stworzyć taki system, aby nie dopuścić do ego, by dziecko musiało opuszczać naturalną rodzinę. Wymaga to skoordynowanych działań, zarówno profilaktycznych, jak i zmniejszających skutki patologii, skierowanych do rodzin, które wymagają pomocy materialnej, specjalistycznej (psychologicznej, prawnej, pedagogicznej) bądź socjalnej.

Wiąże się z tym inny, równie istotny problem, a mianowicie niedostosowanie społeczne oraz przestępczość dzieci i młodzieży.

Profilaktyka w tym zakresie obejmuje system zintegrowanych działań zapobiegającym zagrożeniom prawidłowego rozwoju dziecka, a szczególności dbałość o:

-właściwe warunki życia,

- Prawidłowość przebiegu procesów edukacji i wychowania,

- respektowanie praw dziecka

- zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i podmiotowości,

- aktywny udział dzieci w kulturze i tworzenie możliwości zagospodarowania czasu wolnego,

- rozwój zabezpieczeń społecznych,

- pomoc dzieciom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej,

- bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Bardzo ważnym elementem programu jest obszar tworzenia i wsierania rodzinnych form opieki zastępczej. Obejmuje on propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego, poszukiwanie i szkolenie kandydatów na niespokrewnione rodziny zastępcze, a następnie pomoc usamodzielniającym się wychowankom tych rodzin. Pomoc ta dotyczy również wychowanków opuszczających określone w ustawie o pomocy społecznej określone tupy placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Podsumowując, lokalny system pomocy dziecku i rodzinie, chcąc przeciwdziałać zdiagnozowanym problemom, powinien być oparty o funda-mentalne zasady działań:

  • Bliżej dziecka - najlepiej w rodzinie

  • Wcześniej - zanim narosną problemy

  • Krócej - by nie zdejmować odpowiedzialności z rodziców na dziecko,

  • Bardziej ekonomicznie - poprzestając na formie adekwatnej do potrzeb, wykorzystując potencjał profesjonalistów, bez zbędnego stosowania form opieki całodobowej


HARMONOGRAM REALIZACJI ZADAŃ

Lp

Zadania

Sposób realizacji

Realizatorzy

termin

Reorganizacja instytucji działających w zakresie pomocy dzieciom i rodzinie, w celu dostosowania ich do istniejących potrzeb społecznych

1.

Rozwijanie Ośrodka Interwencji Kryzysowej

Zlokalizowany przy Domu Pomocy Społecznej w Kut-nie, na ulicy Oporowskiej 27 Ośrodek Interwencji Kryzysowej prowadzi aktualnie następujące formy działalności:

  1. Hostel Interwencji Kryzysowej (gotowość za-pewnienia schronienia przez całą dobę w sytuacji kryzysu/przemocy w rodzinie)

  2. całodobowy telefon interwencyjny (przyjmowanie informacji i zgłoszeń dotyczących konieczności udzielenia pomocy w formie interwencji kryzysowej.

  3. Terapia dla młodzieży, dla osób uzależnionych
    i współuzależnionych.

W związku z rozpoznanymi potrzebami niezbędne jest:

  1. Wydzielenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej jako niezależnej placówki

  2. Rozszerzenie oferty terapeutycznej, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży

PCPR

2007-2009

2.

Utworzenie Poradni Rodzinnej

  1. Pozyskanie i wyposażenie lokalu na Poradnię Rodzinną.

  2. Pozyskanie specjalistów z zakresu prawa, psychologii, pedagogiki, różnych form terapii rodzin oraz terapii psycho- i pedagogicznej

  3. Rozpropagowanie form pracy

Starostwo Powiatowe

2008-2009

3.

Doskonalenie zawodowe pracowników instytucji i organizacji zajmujących się pomocą dziecku i rodzinie

  1. Udział w szkoleniach, kursach i warsztatach podnoszących kwalifikacje.

  2. Okresowe spotkania tematyczne pracowników pomocy społecznej i innych instytucji służące analizie bieżącej sytuacji i wymianie doświadczeń

Wszystkie instytucje i organizacje zajmujące się pomocą dziecku i rodzinie

Na bieżąco

Wspieranie rodzin naturalnych poprzez oddziaływania interdyscyplinarne

1.

Wspieranie rodzin we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do pra-widłowego funkcjonowania oraz two-rzenie warunków sprzyjających temu celowi

  1. Praca socjalna z rodziną.

  2. Wsparcie finansowe

  3. Utworzenie Poradni Rodzinnej (psycholodzy, terapeuci, pedagodzy, prawnik))

  4. Prowadzenie Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego przy POW „Tęcza”

  5. pobudzanie społecznej aktywności i inspirowanie działań samopomocowych

MOPS, GOPS-y, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, POW „Tęcza”, Powiatowy Urząd Pracy, Szkoły, Kościoły, Organizacje Pozarządowe

2.

.

Wspieranie dzieci i młodzieży zagrożonych nieprawidłowym funkcjonowaniem w środowisku

  1. Praca socjalna z rodziną.

  2. Poradnictwo specjalistyczne.

  3. Utworzenie sieci świetlic środowiskowych lub innych placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, w których byłyby realizowane następujące formy pracy:

  • pomoc w nauce i wyrównywaniu zaległości dydaktycznych,

  • indywidualne zajęcia korekcyjne,

  • zajęcia socjoterapeutyczne,

  • pomoc socjalna i dożywianie,

  • organizacja czasu wolnego,

  • stała współpraca z rodziną dziecka.

  1. Prowadzenie Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego

MOPS, GOPSy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, POW „Tęcza”

Szkoły

Kościoły

Org. Pozarządowe

Rozwój form rodzicielstwa zastępczego

1.

Propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego

  1. Udział w zorganizowanych akcjach społecznych propagujących ideę rodzicielstwa zastępczego

  2. Organizowanie Dnia Rodzicielstwa Zastępczego - 30 maja każdego roku.

  3. Przygotowanie, redakcja i publikacja w lokalnej prasie artykułów tematycznych

  4. Opracowanie i rozpowszechnianie ulotek infor-macyjnych

  5. Pomoc w utworzeniu stowarzyszenia zrze-szającego rodziców zastępczych.

PCPR

POW

Szkoły

Organizacje pozarządowe

Na bieżąco

2.

Poszukiwanie kandydatów do pełnienia funkcji niespokrewnionych oraz zawo-dowych niespokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych (w tym wielo-dzietnych i specjalistycznych)

  1. Udział w zorganizowanych akcjach propagujących ideę rodzicielstwa zastępczego

  2. współpraca z Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym

  3. Opracowywanie i rozpowszechnianie materiałów informacyjnych

PCPR

POW

Sąd Rodzinny

Organizacje pozarządowe

Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy`

3.

Szkolenie i kwalifikacja kandydatów do pełnienia funkcji niespokrewnionych oraz zawodowych niespokrewnionych rodzin zastępczych

  1. Organizowanie na bieżąco szkoleń dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej spokrew-nionej.

  2. Zlecanie specjalistycznych szkoleń zespołowi specjalistów z POW „Tęcza” lub organizacjom pozarządowym

  3. Szkolenie pracowników socjalnych Miejskich
    i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej w celu podnoszenia ich kwalifikacji i umiejętności trenerskich w omawianym zakresie tematycznym

  4. Utworzenie zespołu interdyscyplinarnego mającego na celu ocenę rodzin objętych szkoleniem.

  5. Wydawanie kandydatom zaświadczeń kwalifikacyjnych, opinii i dyplomów o ukoń-czonym szkoleniu

  6. Stała współpraca z Sądem Rodzinnym

PCPR

POW „Tęcza”

Organizacje pozarządowe

Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy

4.

Wsparcie i terapia rodzin zastępczych oraz wychowanków tych rodzin

  1. Praca socjalna z rodziną.

  2. Wsparcie finansowe.

  3. Poradnictwo specjalistyczne w ramach Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego POW „Tęcza” oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

  4. Prowadzenie grup socjoterapeutycznych dla dzieci
    i młodzieży.

  5. Prowadzenie grup wsparcia dla opiekunów rodzin zastępczych

PCPR

POW „Tęcza”

Poradnia Psych.-Pedagogiczna

Organizacje pozarządowe

Pomoc w usamodzielnieniu i integracji ze środowiskiem wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych

1

Wieloaspektowe wspieranie usamo-dzielnianych wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych

  1. Praca socjalna z wychowankami

  2. Poradnictwo specjalistyczne

  3. Monitorowanie losów usamodzielniających się wychowanków.

  4. Tworzenie i utrzymywanie mieszkań chronionych

  5. Aktywizacja bezrobotnych wychowanków

Opiekunowie usamodzielnienia,

Powiatowy Urząd Pracy

OIK

POW

Organizacje pozarządowe

Na bieżąco

2

Pomoc finansowa dla usamodzielnianych wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych

  1. Wypłata pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki

  2. Wypłata pomocy finansowej na usamodzielnienie

  3. Pomoc - w formie rzeczowej - na zagospodaro-wanie

PCPR

Na bieżąco

Wspieranie rodzin wychowujących dzieci i młodzież niepełnosprawną

1

Pomoc rodzinom, w których znajdują się osoby niepełnosprawne

  1. Poradnictwo specjalistyczne.

  2. Organizowanie specjalistycznych szkoleń dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.

  3. Przygotowanie pełnej informacji o świadczeniach na rzecz dzieci niepełnosprawnych.

  4. Uczestnictwo młodzieży niepełnosprawnej
    w Warsztatach Terapii Zajęciowej; poszerzanie oferty WTZ.

  5. Udział młodzieży niepełnosprawnej w:

  • turnusach rehabilitacyjnych,

  • olimpiadach specjalnych,

  • imprezach integracyjnych.

  1. Zwiększenie dostępności istniejącego zaplecza rehabilitacyjnego i terapeutycznego dla osób niepełnosprawnych.

PCPR

Organizacje pozarządowe

Kierownicy WTZ

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

Na bieżąco

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Luiza Michalska 01-04-2008 12:22:24
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Luiza Michalska 01-04-2008
Ostatnia aktualizacja: Luiza Michalska 01-04-2008 12:22:24